Ask Your Question
2

Angličtina

asked 2014-10-30 14:24:05 +0100

Martin Malinov gravatar image

updated 2014-10-30 14:25:59 +0100

Zdravím. :-)

Vzhledem k tomu, že bych rád (ve třetím ročníku?) vycestoval na delší dobu do zahraničí, resp. na zahraniční univerzitu, rád bych si zlepšil svou znalost angličtiny. Zajímalo by mne, jak je kvalitní výuka některých školních kurzů, popř. nemá-li cenu zaplatit si nějaký specializovaný kurz, jakým je např. tento.

Cca před dvěma lety jsem dělal FCE, kde jsem obdržel úroveň B2. Mým cílem je dostat se (nejlépe) na úroveň C2. Nejvíce potřebuji vybrousit speaking a listening, neb jsem introvert a nepopovídám si moc ani v češtině, natož v angličtině. Kurz zaměřený na tyto aspekty by mě k tomu mohl donutit.

Předem děkuji za jakékoliv tipy, rady, informace.

edit retag flag offensive close delete

3 Answers

Sort by » oldest newest most voted
6

answered 2014-10-31 00:59:45 +0100

pohlondrej gravatar image

updated 2014-10-31 01:10:24 +0100

Pár tipů bych měl :

1) Listening : Poslech si vylepšíš, překvapivě, pokud budeš angličtinu poslouchat dostatečně často. Ač to zní obligátně, doporučuji poslouchat rádio či sledovat televizi v angličtině, či sledovat filmy v originálním znění. Výborný je také Youtube. Prostě poslouchej angličtinu, kde to jenom jde. Je i spousta audioknih v angličtině :-)

2) Speaking : Nevím, jestli o tom víš, ale existuje studentský klub ISC (International Students Club), který nabízí jazykové kurzy ZDARMA. Několika kurzů jsem se zúčastnil a mohu říct, že jsou celkem na úrovni. Nabídka jazykových kurzů je ZDE

EDIT : Koukám, že nabídka kurzů angličtiny není tento semestr zrovna velká; zkus sledovat stránky ISC, kurzy se mohou měnit. V únoru se objeví nabídka kurzů pro LS, která může vypadat úplně jinak.

O školních kurzech nic nevím, ale tipnul bych si, že ti nic nového nenabídnou, pokud máš FCE. To samé platí o specializovaných kurzech; pokud si ovšem nechceš zaplatit kurz individuální.

Dál bych ti doporučil některé online nástroje :

  • Duolingo - gamifikovaná výuka cizích jazyků (z angličtiny; tím pádem zabíjíš dvě mouchy jednou ranou) - je to zdarma a je to návykové (varoval jsem tě)
  • Zkus pohledat nějaký web na exchange jazyků (například http://www.speakmania.com/)
  • Výborný je též Verbling

A pokud bys chtěl překonat "strach z mluvení v cizí řeči", můžeš se připojit do Buddy programu v ISC :-) To už tě donutí mluvit ...

Hodně zdaru !

edit flag offensive delete publish link more

Comments

Díky za tipy, mrknu na to. =) Co se listeningu týče, vše zmíněné praktikuji... nejlépe však do sluchátek, a problém pak nastává, když je ten poslech skupinový. Dočetl jsem se ale, že u TOEFLu (který by se mi hodil na zahraničních univerzitách) to probíhá přes sluchátka, takže paráda. Se speakingem je to trochu složitější. Strach z mluvení nemám, ba naopak - ale spíše u promyšleného projevu, jakým je např. prezentace či proslov. Za normálních okolností jsem mlčenlivý typ. Zapojit se do ISC je zajímavá možnost, trochu si to prostuduji. Ještě jednou díky.

Martin Malinov ( 2014-10-31 02:27:44 +0100 )edit

Ano, TOEFL je se sluchatky a neni problem jim rozumet. Horsi je to pak pri speakingu, kdy ta sluchatka (alespon v mem pripade) neizoluji vnejsi zvuky, takze slysis ostatni studenty, kteri odpovidaji na ty same veci treba drive nez ty a muze to rusit a rozptylovat pozornost. Obecne mi prisel nejhorsi academic writing, kdy se od tebe ocekava ten jejich esej styl, na ktery obecne tady neni nikdo zvykly. I Cambridgeske zkousky se daji delat na PC se sluchatky...

Jaromír Dalecký ( 2014-10-31 03:01:53 +0100 )edit
3

answered 2014-11-10 08:57:40 +0100

michal.stadler gravatar image

Nemáš trochu zmatek v úrovních? C2 už je úroveň tlumočníka, to na studium v zahraničí fakt nepotřebuješ.

Ze zkušenosti bych řekl, že na studium v zahraničí stačí B2 (ale opravdová B2, tzn. že dokážeš udržet konverzaci). Pokud jedeš do anglicky mluvící země, tak by se tvoje B2 asi měla blížit C1 :)

Každopádně "speaking" si zlepšíš jedině mluvením. Jako ČVUŤáci máme tu smůlu, že jazykový kurzy na ČVUT většinou za moc nestojí (i když na FA je teď prý nějaká fakt dobrá konverzace). Ale zároveň máme i štěstí, že tu existují organizace jako ISC, BEST nebo IAESTE. Jsem toho názoru, že nejlepší způsob, jak se na ČVUT učit angličtinu je pravidelně vídat se se zahraničními studenty, kteří k nám přijedou studovat (koukni na http://www.isc.cvut.cz/buddy-program/) a jet na kurz (http://www.bestprague.cz/pro-studenty). No a až se trochu oklepeš, tak odjeť někam na exchange, ČVUT má v tomhle směru obrovský možnosti.

Pokud chceš externí kurz, tak ano, British Council je jedno z lejlepších míst v Praze, kde se učit anglicky (pokud ti nevadí britská angličina).

edit flag offensive delete publish link more
0

answered 2016-01-02 20:43:42 +0100

Michal Artazov gravatar image

"Bohužel" pro tebe, jediná zaručená metoda, jak se naučit mluvit cizím jazykem je... mluvit cizím jazykem. Budeš muset překonat svojí introvertnost a začít mluvit, jinak to prostě nejde a žádný kurz ti v tom nepomůže.

Co se listeningu týče, tak stačí koukat na youtube a na seriály v angličtině a ideálně bez titulků. Pokud se tomu budeš věnovat dostatečně, tak se to časem vstřebá a tvůj skill hodně poroste.

A co se týče potřebné úrovně pro studium v zahraničí - pokud ti jde o to, abys měl jistotu, že budeš mluvit plynule a že nebudeš vypadat hloupě, tak nikam nejezdi. Pokud jsi nikdy netrávil delší čas v zahraničí, tak tvůj skill bude skoro určitě slabší a budeš vypadat trochu hloupě. Kouzlo je v tom, že během jednoho měsíce (a neboj, to nějak přežiješ) tvůj skill vyroste kosmickou rychlostí, protože nemáš jinou možnost, než ten jazyk každý den používat.

Fakt neexistuje rychlejší a efektivnější metoda, než někam vypadnout, i když možná nemluvíš nějak super. Když jsem byl na Taiwanu, tak se mnou na pokoji bydlel Číňan, co skoro nedal dohromady dvě slova, když jsem ho poprvý potkal. Po tom půlroce ale už mluvil plynule.

edit flag offensive delete publish link more

Your answer

Please start posting your answer anonymously - your answer will be saved within the current session and published after you log in or create a new account. Please try to give a substantial answer, for discussions, please use comments and please do remember to vote (after you log in)!

Add answer

[hide preview]

Question tools

Follow
1 follower

Stats

Asked: 2014-10-30 14:24:05 +0100

Seen: 763 times

Last updated: Feb 26